وبلاگ

نوار نقاله بارگیری

نوار نقاله

نوار نقاله بارگیری

افزایش دامنه کاربرد و استفاده از انواع نوار نقاله و کانوایر سبب شده تا مکانیزم های متفاوتی برای این تجهیزات توسط مهندسان به کار گرفته شود. یکی از انواع پر استفاده کانوایر، نوار نقاله بارگیری است. همانطور که از نام آن پیداست این کانوایر به منظور بارگیری بسته و کالا و حتی تخلیه آن ها مورد استفاده قرار می گیرد

 

انواع نوار نقاله

دستگاه نوار نقاله در هر محلی که نیاز به انتقال وسایل و کالایی باشد قابل نصب است. از این رو کانوایرها در اشکال و کاربری های بسیار متعددی طراحی می شوند که مهم ترین آن ها در زیر آورده شده است:

نوار نقاله بارگیری و تخلیه

نوار نقاله بارگیری نیز مانند سایر کانوایرها دارای یک الکتروموتور است که باعث به حرکت در آورده شدن درام می شود. درام هرزگردی دیگری با استفاده از تسمه یا زنجیر حلقه‌ای را ایجاد می کند که می‌توان با قرار دادن اشیا یا وسایل روی آن از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل کرد. وجود کانوایر بارگیری سبب می شود تا نیروی کار بیهوده به منظور بار زدن و تخلیه کالاها، محصولات یا مواد خام درگیر نشود. برای درک بهتر این موضوع انباری را در نظر بگیرید که در هر ساعت چندین کامیون اجناسی را بار می زند و یا تخلیه می کند. حال باید چه تعداد کارگر به صورت مداوم درگیر این فرآیند شوند؟ در حالی که با داشتن چند دستگاه نوار نقاله بارگیری کامیون می توان به صورت سیستماتیک و منظم و بدون تلفات محصول تمام این وسایل را بار زد.

یکی از ویژگی های کانوایر بارگیری داشتن چرخ در زیر دستگاه است که سبب می شود هرچه سریع تر کانوایر به محل بارگیری یا تخلیه منتقل شود. در مدل های کامل تر این دستگاه، فنرهای هیدرولیکی در زیر اسکلت ماشین تعبیه شده تا به راحتی انتهای ماشین ارتقاع گرفته و در دهانه مخزن وسیله بارگیری از وانت تا کانتینر و کامیون قرار گیرد و زاویه دلخواه در نوار نقاله ایجاد شود و فرآیند بارگیری به راحت ترین حالت ممکن عملیاتی شود.

کاربرد نوار نقاله بارگیری

کارخانه های سیمان و مواد معدنی یکی از مهمترین صنایعی است که نوار نقاله بارگیری به منظور انتقال کیسه های سیمان و گچ و یا بارگیری فله ای این مواد استفاده می شود. سایر تولیدی ها نیز به فراخور محصولاتی که تولید می کنند به منظور بار زدن می توانند از آن بهره گیرند.

نوار نقاله

 

حتما بخوانید  انواع کانوایر

انبارها نیز محل هایی هستند که مدام در حال بارگیری و تخلیه اجناس هستند. طول کانوایر ها بسته به محل مورد استفاده می تواند تغییر کند. برای مثال در فروشگاه اینترنتی نوار نقاله ای به طول ۲۰۰۰ متر روزانه در حال جاجایی صدها قلم کالا است.

– فرودگاه ها نیز دیگر مناطقی هستند که برای انتقال بارها و چمدان های مسافران به هواپیما به این دست نقاله ها احتیاج دارند.

جنس تسمه به کار رفته نیز می تواند از لاستیک صاف و یا عاج دار باشد و یا به صورت پیاله ای در نظر گرفته شود که همه و همه این موارد با توجه به محل استفاده قابل تغییر است ( ویژگی های تسمه نقاله ). با توجه به کاربرد وسیع انواع کانوایر این ماشین آلات استاندارد سازی شده اند و قوانین مرتبط با آن در دو استاندارد بزرگ DIN و ISO شرح داده شده است.

 

» اطلاعات بیشتر درباره انواع تسمه نقاله